''Girişimcilik Ekosisteminin Ekranı''

Sanatçının Zamanı ve Mekânı Üzerine Bir Söyleşi

İstanbul Modern, müzede sergisi devam ederken geçtiğimiz ay aramızdan ayrılan sanatçı Selma Gürbüz’ü bir söyleşi ile anıyor. “Dünya Diye Bir Yer” sergisinin küratörü Öykü Özsoy ve yazar Fisun Yalçınkaya, Selma Gürbüz’ün zamanı ve mekânını 27 Mayıs’ta çevrimiçi canlı bir söyleşiyle sanatseverlere aktaracak

Selma Gürbüz’ün daha önce sergilenmemiş yapıtlarını odağına yerleştiren “Dünya Diye Bir Yer” sergisi kapsamında, yazar ve editör Fisun Yalçınkaya ile serginin küratörü Öykü Özsoy İstanbul Modern’in YouTube kanalında çevrimiçi yayınlanacak söyleşide bir araya geliyor.

Farklı döngüler, farklı hikâyeler

Selma Gürbüz’ün pratiğinde seyahatler, “farklı döngüler, farklı hikâyeler” bulmaya araç olur. Sanatçının tüm yapıtlarına hâkim olan hareket duygusu, değişimlerin hem zamansal hem de mekânsal seyahatlerle şekillendiğine işaret eder. Mitolojilerden ve yolculuklarında karşılaştığı insanlardan gelen etkiler Gürbüz’ün sanatı içinde özgün bir yapıya yerleşir.

“Selma Gürbüz: Dünya Diye Bir Yer” sergi kataloğunda sanatçıyla kapsamlı bir söyleşi yapan Fisun Yalçınkaya ve serginin küratörü Öykü Özsoy’un bu noktalardan yola çıkan buluşmasında, zamansal ve mekânsal seyahatlerin sanatçının pratiğindeki yeri ele alınacak.

Söyleşi: 27 Mayıs 2021 Perşembe, 18.00

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.